مکان فعلی :
اخبار :

دیدار  کمیسر امور بشردوستانه اروپا با استاندار
۱۳۹۵/۰۸/۰۲

دیدار کمیسر امور بشردوستانه اروپا با استاندار

استاندار کرمان پیش از ظهر اول آبان‌ماه در دیدار با  کریستوس استیلیانیدس کمسیر اتحادیه اروپا در بخش امور بشر دوستانه گفت: استان کرمان هزینه های زیادی را در بخش های آموزشی، سلامت و بهداشت، امنیت، فرصت‌های شغلی و مسائل فرهنگی و اجتماعی برای مهاجران افغانستان صرف می کند.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم‌حسینی پیش از ظهر امروز در دیدار با هیئت کمیسیاری اتحادیه اروپا اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید چند هیئت خارجی برای بررسی شرایط پناهندگان به استان کرمان سفر کردند و ما جلساتی را با آنها داشتیم و کمک‌های ناچیزی در این مدت به پناهندگان شده است که قدردانی می‌کنیم.
استاندار کرمان بیان داشت: بر اساس آماری که داریم، 107 هزار نفر افغانستانی مجاز و 200 هزار نفر افغاستانی غیرمجاز در استان کرمان زندگی می‌کنند.
رزم‌حسینی ادامه داد: یک پناهجو زمانی وارد یک کشور می‌شود مشکلات زیادی را در زمینه های تحصیل، سلامت و بهداشت، امنیت، فرصت‌های شغلی و مسائل فرهنگی و اجتماعی به همراه خود می‌آورد.
وی یادآور شد: 30 هزار دانش‌آموز افغانستانی در استان کرمان مشغول تحصیل هستند که به یک هزار و 200 کلاس درس نیاز دارند و اتحادیه اروپا فقط برای تشکیل 25 تا 30 کلاس درس به استان کرمان کمک کرده است.
استاندار کرمان با اشاره به مشکلات سلامت و بهداشت مهاجران افغانی تصریح کرد: بعضی از این مهاجرین دارای بیماری‌هایی هستند و ما مجبوریم برای سلامت جمعیت سه میلیون نفری استان کرمان قرنطینه‌هایی را برای مهاجران بگذاریم که این امر هزینه‌های زیادی را به ایران تحمیل کرده است.
رزم‌حسینی ادامه داد: هزینه‌های مربوط به امنیت مهاجران افغانستانی نیز توسط ایران پرداخت می‌شود در حالی که حضور هر کدام از آنها در اروپا می‌تواند مشکلاتی را برای اروپاییان ایجاد کند.

استاندار کرمان با اشاره به مسائل فرهنگی و اجتماعی ناشی از حضور اتباع بیگانه گفت: تفاوت‌های فرهنگی وجود دارد و مجبور می‌شویم سیاست‌هایی را دنبال کنیم که مهاجران، حداقل آثار فرهنگی را در جامعه ما داشته باشند.
رزم‌حسینی متذکر شد: مهاجران افغانی همچنین فرصت‌های شغلی را در استان کرمان گرفته‌اند گرچه آنها مهمان ما هستند و حدود 40 سال از آنها پذیرایی می‌کنیم.
وی اظهار داشت: یکسری آثار غیرآشکار ناشی از حضور مهاجران نیز در استان کرمان وجود دارد که اثرات ناگوارتری را نسبت به این آثار آشکار دارند و وجود فرزندان بی‌سرپرست و رها کردن همسران ایرانی از جمله این آثار است.
استاندار کرمان عنوان کرد: اگر اروپا فقط 10 هزار نفر از اتباع افغانستانی را میزبانی می‌کرد آنگاه می‌فهمید این افراد چه مشکلاتی را به همراه دارند.
رزم‌حسینی گفت: بر اساس سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی ایران و مسائل اخلاقی از مهاجران افغانستانی پذیرایی می‌کنیم و اتحادیه اروپا که مدعی نوعدوستی و کمک به مهاجران است باید کمک‌های بیشتری را به مهاجران انجام دهند زیرا این کمک‌ها در واقع کمک به اروپاست، زیرا اگر ما اتباع افغانستانی را رها کنیم در نتیجه از طریق ترکیه وارد اروپا می‌شوند و مشکلاتی را ایجاد می کنند.
وی تصریح کرد: اگر اتحادیه اروپا برای ایجاد امنیت و کمک به مردم افغانستان در این کشور مستقر شود در نتیجه شمار کمتری از افغانستانی‌ها به دیگر کشورها مهاجرت می‌کنند.


کریستوس استیلیانیدس کمسیر اتحادیه اروپا در بخش امور بشر دوستانه  اظهار کرد: قطعا کشورهای میزبان پناهجویان با شرایط سختی روبه‌رو هستند از این رو اولویت اصلی ما از این سفر تشکر از استاندار کرمان و مردم ایران و هم‌چنین ارزیابی شرایط منطقه به همراه شریکان اجرایی‌مان است.
ایشان افزود: در نهایت آمده‌ایم تا در کنار یکدیگر شرایط را ارزیابی کنیم و گام‌ها بعدی را براساس این ارزیابی بسنجیم. جمهوری اسلامی ایران هم تاکنون همکاری تنگاتنگی با ما داشته است. در این سفر 2 روزه  از پروژه‌هایی که کمیسیون اروپا کمک مالی به آن‌ها کرده است و همچنین برای ابراز همدردی با جمعیت پناهندگان انجام خواهیم داد.
کمیسر امور بشردوستانه و مدیریت بحران اتحادیه اروپا بیان کرد: همکاری با جمهوری اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار است و در حقیقت خودمان و شما را در یک قایق و یک مسیر می‌بینیم و در این راه رییس کمیسیون اتحادیه اروپا و خانم موگرینی تلاش زیادی می‌کنند تا با بازگشت ایران به جامعه بین‌الملل، همکاری و مشارکت‌های این دو نهاد دوباره شکل گیرد.
استیلیانیدس با اشاره به این که مردم ایران و دولت جمهوری اسلامی استحقاق جایگاه‌های بالاتر در عرصه بین‌المللی را دارند، تصریح کرد: در ابتدای آوریل کمیسر مربوط به کمک‌رسانی بازدیدی از ایران داشت؛ هم‌چنین مسول امور مالی کمیسیون اتحادیه اروپا نیز از ایران بازدید خواهد کرد و همه این‌ها نشان دهنده علاقه ما برای گسترش همکاری‌ها در همه زمینه‌ها با ایران است.
وی یادآور شد: معترف هستم که کمک‌های ما کافی نیست اما سعی می‌کنیم در بخش‌های بهداشتی و آموزشی که هزینه‌های سنگینی بر عهده دولت می‌گذارد جوابگو باشیم ضمن این که می‌دانیم هزینه‌های اجتماعی و فرهنگی زیادی را جمعیت پناهجو در استان دربر دارد اما امیدوارم به صورت مستقیم یا از طریق شریکان فرهنگی خود بتوانیم این کار را بهتر انجام دهیم.
استیلیانیدس گفت: برای برداشتن قدم اول براساس سیاست‌ها و تصمیمی که برای سال جاری گرفته شد مبلغی که برای ایران در نظر گرفته‌ایم را 2 برابر اعلام می‌کنم و کمک‌های بشردوستانه ما به واسطه شریکان اجرایی امور بشردوستانه به دولت ایران اهدا می‌شود.
کمیسر امور بشردوستانه و مدیریت بحران اتحادیه اروپا افزود: اتحادیه اروپا به دولت افغانستان برای تسهیل شرایط کشور خود پنج و هشت دهم میلیارد دلار اهدا کرده و این مبلغ قرار است برای مشکلات اساسی افغانستان هزینه شود البته این مساله موجب توجه نکردن به ایران نمی‌شود و هرچند که قابل مقایسه با کمک به ایران نیست اما تعهد می‌کنم که برای سال آینده میلادی هم کمک به ایران را افزایش خواهیم داد.
وی ادامه داد: به‌ زودی جلسه‌ای با شریکان اجرایی خواهیم داشت تا دقیقا نیازها را بررسی و حتی پروژه‌های جدیدتری معرفی کنیم تا کمک‌ها به همان سمت هدایت شود.
کمیسر امور بشردوستانه و مدیریت بحران اتحادیه اروپا گفت: خوشحال هستم که دیدگاه مشترکی بین ما و شما یعنی خدمت‌رسانی بشردوستانه به افراد پناهجو وجود دارد و واقف هستیم که باید راه‌های کارآمدی داشته باشیم تا کمک بهتری به ایران جهت میزبانی از این جمعیت انجام دهیم.
وی خاطرنشان کرد: ما هم به کمک ایران نیاز داریم ، چرا که اتحادیه اروپا بزرگترین ارگان سازمان یافته در زمینه بشردوستانه است و گاهی احساس تنهایی می‌کنیم و امیدواریم همکاری‌های تنگاتنگ بیش‌تر ادامه یابد.

منبع : اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی
بازدید : ۳۲۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید